Ostomija je postupak kojim se ugrađuje stoma, novi završetak vašeg probavnog sustava.
CENTAR ZNANJA
STOMA
Privremene i Trajne Stome
„Hoće li moja stoma biti trajna ili privremena?“ jedno je od najčešćih pitanja koje postavljaju budući pacijenti sa stomom svojim liječnicima.
Trajna stoma trebala bi biti doživotna i obično se stvara kada se dio probavnog sustava trajno ukloni ili zaobiđe.
S druge strane, privremena stoma namijenjena je kratkotrajnoj upotrebi i obično se stvara kako bi oštećeni dio crijeva mogao zacijeliti.
Nakon što se osnovni problem riješi, privremena stoma se kirurški zatvara kako bi se omogućio potpuno obnavljanje normalne funkcije crijeva. U velikoj većini slučajeva vaš kirurg će vam dati odgovor na ovo pitanje prije operacije na temelju procjene vaše osnovne dijagnoze.
Međutim, postoji mogućnost da se tijekom same operacije otkrije oštećenje teže nego što se prvotno očekivalo, što dovodi do toga da se kirurg odluči za trajnu stomu umjesto privremene. Iako i kolostome i ileostome mogu biti privremene ili trajne, bolesti koje zahvaćaju donji dio debelog crijeva i anusa češće zahtijevaju stvaranje trajne stome.
Vrste kolostomija
Kolostomija je izraz za kirurški zahvat koji povezuje debelo crijevo s trbušnom stijenkom, što stvara stomu koja se obično nalazi na lijevoj strani trbuha. Na temelju izabranog kirurškog zahvata, kolostomije se kategoriziraju kao krajnja i bipolarna (eng. loop) kolostomija.
Krajnja kolostomija podrazumijeva povlačenje jednog kraja debelog crijeva kroz rez napravljen na koži, a zatim šivanje na kožu kako bi se stvorila stoma. Ove kolostomije su obično namijenjene da budu trajne, iako ih je moguće zatvoriti u malom postotku slučajeva. Krajnje kolostomije obično se izvode u slučajevima kolorektalnog ili anorektalnog karcinoma, dvije dijagnoze za koje je potrebna trajna stoma.
Bipolarna kolostomija podrazumijeva povlačenje petlje debelog crijeva kroz rez na koži, otvaranje petlje i zatim šivanje na okolnu kožu kako bi se stvorila stoma. Ove vrste kolostomija preferirana su metoda za izradu privremene kolostomije, s obzirom na to da se mogu jednostavno zatvoriti odvajanjem debelog crijeva od trbuha, a zatim korekcijom otvora kako bi se ponovno uspostavio normalan put crijeva. Zbog lakoće njihovog zatvaranja, bipolarne kolostomije također su preferirana metoda koja se koristi tijekom hitnih ili neplaniranih kolostomija.
Stanja koja mogu zahtijevati krajnju ili bipolarnu kolostomu uključuju:
Karcinom anusa: Trajna kolostomija može biti potrebna u rijetkim slučajevima, obično samo ako kemoterapija ili radioterapija nisu bile učinkovite
Karcinom rodnice ili vrata maternice: Ako se karcinom proširio u zdjelicu, može biti potrebna velika operacija pod nazivom eksenteracija zdjelice, koja zahtijeva stvaranje trajne stome
Ozljeda: Kolostomija može biti potrebna ako je potrebno ukloniti dio debelog crijeva nakon ozljede. Ove stome su obično privremene i zatvaraju se nakon što dovoljna količina debelog crijeva zacijeli. Međutim, trajna stoma može biti potrebna u slučajevima kada je ozljeda zahvatila značajan dio debelog crijeva.
Vrste ileostomija
Ileostomija je naziv za kirurški zahvat koji povezuje dio tankog crijeva s trbušnom stijenkom, stvarajući stomu na desnoj strani trbuha. Slično kao i kolostomije, ileostomije se kategoriziraju kao završne ili bipolarne ileostomije na temelju vrste kirurškog zahvata.
Završna ileostomija se izvodi povlačenjem dijela tankog crijeva kroz rez napravljen na trbušnoj stijenci i šivanjem na okolnu kožu kako bi se stvorila stoma. Budući da ovaj postupak uključuje uklanjanje debelog crijeva, stvorena stoma smatra se trajnom.
Bipolarna ileostomija podrazumijeva izvlačenje petlje tankog crijeva iznad površine kože i njezino pričvršćivanje na mjesto. Petlja se zatim reže kako bi se omogućio izlazak crijeva, dok su krajevi petlje zašiveni na okolnu kožu kako bi stoma bila stabilna. Ova vrsta stoma može se lako zatvoriti i stoga je kolostomija izbora za stanja koja zahtijevaju da se debelo crijevo poštedi od uporabe kako bi se omogućilo njegovo zacjeljivanje.
Stanja koja mogu zahtijevati završnu ili bipolarnu ileostomu uključuju:
Crohnova bolest: Obično se može kontrolirati lijekovima, ali ponekad se može preporučiti operacija za stvaranje privremene ileostome kako bi se probavni otpad preusmjerio od upaljenog dijela probavnog trakta, čime mu se omogućava da zacijeli.
Ulcerozni kolitis: Ponekad se može preporučiti trajna ili privremena ileostoma kako bi se uklonilo debelo crijevo u slučajevima kada je stanje posebno teško i ne reagira na lijekove.
Karcinom crijeva: Ako se karcinom proširio i zahvaćeni dio crijeva treba ukloniti, može se izvršiti privremena ili trajna ileostoma ovisno o veličini i položaju uklonjenog dijela crijeva.
Urostomija
Urostomija je naziv za kirurški zahvat koji preusmjerava dva uretera, cjevčice koje odvode urin iz bubrega u mokraćni mjehur, na trbušnu stijenku kako bi se prikupio urin u slučajevima bolesti ili uklanjanja mokraćnog mjehura. Urostoma se obično stvara na desnoj strani donjeg dijela trbuha, iako se zbog specifičnih medicinskih stanja mogu postaviti i na lijevoj strani.
Nasuprot kolostomama i ileostomama, urostome su u pravilu trajne i ne mogu se zatvoriti.
Zatvaranje privremene stome
Ako je vaša stoma privremena i kirurg smatra da ćete moći ponovno uspostaviti pravilnu kontrolu crijeva nakon operacije, moguće je da će vam biti ponuđena opcija zatvaranja stome. Međutim, važno je imati na umu da značajan postotak stoma koje su inicijalno bile namijenjene kao privremene s vremenom postanu trajne. U slučaju privremenih ileostoma, izvještava se da čak 25% njih neće biti moguće zatvoriti. Operacije zatvaranja stome obično se izvode 3 do 12 mjeseci nakon vaše prve operacije, ali se mogu obaviti i kasnije ako je potrebno. Bez obzira na to je li vaša stoma rezultat kolostomije ili ileostomije, postupak zatvaranja je identičan i obuhvaća sljedeće preglede koji će utvrditi jesu li vaša crijeva spremna za operaciju:
Rektalni pregled kako bi se utvrdila snaga mišića analnog sfinktera i kontrole crijeva
Fleksibilna sigmoidoskopija kako bi se utvrdilo koliko su dobro vaša crijeva zacijelila
Klistir za provjeru curenja crijeva
CT kako bi se potvrdilo da nema aktivne bolesti koja bi mogla ugroziti zatvaranje stome
Postoperativna rana bit će vidljiva na prednjoj strani trbuha nakon vaše operacije, ali bi trebala zacijeliti u sljedećih 4 do 6 tjedana. Tijekom boravka u bolnici naučit ćete kako promijeniti zavoj na rani, što je potrebno raditi svakodnevno tijekom tjedana nakon operacija. Slično kao i u postoperativnom razdoblju nakon vaše kolostomije ili ileostomije, tijekom oporavka od operacije zatvaranja stome ključno je pratiti sve promjene na koži kako bi se postoperativne komplikacije mogle odmah uočiti i rano izliječiti.